Шизофренія

 

Шизофренія
Почнемо знайомство ближче з поняттями психіатрії з найпростішого та найпоширенішого психічно розладу про який чули абсолютно всі. Я впевнена що кожен із нас коли небуть вживав це поняття відносто людей які вели себе досить дивно. Але чи знаємо ми що таке шизофренія?Шизофренія це хвороба про яку відомо всім, але відомо "нічого". Зараз ми не будемо вдаватися в подробиці (більш детально ми розглянемо цю тему трохи пізніше), а просто викладемо простою та зрозумілою всім мовою загальні поняття та цікаві факти, аби точно знати значення цього терміну та не осоромитись при його вживанні. Отже почнемо! :)

 

Поняття про шизофренію

Шизофрені́я (від грец. σχίζω — «розколюю» і φρήν — «розум»)психотичний розлад, що характеризується погіршенням сприйняття реальності та значною соціальною дисфункцією. Зазвичай дебютує у молодому віці (16-30 років).[1] Хвороба дивна тим, що недужий нібито будує свою персональну реальність, де діють інші закони, відмінні від законів навколишнього світу: ця реальність затягує хворого щораз глибше, в розвинених стадіях перетворюючи його життя на сон. Шизофренік живе в іншому світі — і зовсім байдужий до навколишніх цінностей і реалій. Термін «шизофренія» запропонував у 1911 швейцарський психіатр E. Блейлер (швед. E. Bleuler) — тому групу психозів, що об'єднуються цим поняттям, звуть ще й хворобою Блейлера. Її поширення, залежно від діагностичного підходу, оцінюють від 3 до 20 випадків на 1000 населення, в середньому 1-2%.

 

Симптоми

Симптоми шизофренії поділяються на позитивні (додаткові ознаки, відсутні в нормальної людини) та негативні (відсутність ознак нормальної людини). Негативні симптоми є головними у діагностиці шизофренії, існують форми шизофренії, що проявляються виключно негативними симптомами (проста шизофренія).

До позитивних симптомів належать:

  • Марення.
  • Псевдогалюцинації.
  • Конфлікт «соціальних упереджень і манії переслідування».
  • Постійна рефлексія.

Іноді присутня незвичайна творча «плодючість». Автор, хворий на шизофренію, деколи може здатися недосвідченому глядачеві (слухачеві, читачеві тощо) дуже цікавим автором, що дуже живо поєднує те, що не поєднується чи співає про те, про що інші бояться навіть говорити і так далі. Іноді може спостерігатися так зване «релігійне божевілля», для якого характерна крайня релігійна строгість відносно інших і відсутність її відносно себе. Наприклад, хворий може намагатися вбити жінку за те, що вона зробила аборт, мотивуючи це тим, що вона «вбивця», свою ж дію він за вбивство при цьому не вважає. Учені запропонували багато гіпотез причин хвороби, але однозначного пояснення дотепер немає. Методи лікування діють погано та суперечать один одному за змістом. Тривають і суперечки про те, де ж проходить межа між неординарністю мислення та патологією.

Виділяють кілька форм шизофренії: Проста, параноїдна, гебефренична, кататонічна, недиференційована. Кожна форма має свої особливості прояву та перебігу захворювання.

 

Міфи і факти

Міф: Шизофренія - дуже рідка хвороба.

Факт: Шизофренія зустрічається приблизно в одного відсотка людей на землі. В одних країнах вона спостерігається частіше, в інші рідше, однак причина поширеності цього захворювання вченим поки невідома. Існує статистика зустрічальності шизофренії в різних соціальних групах.

 

Міф: Шизофренія виникає від поганого поводження в дитинстві

. Факт: На появу в людини шизофренії практично не впливають виховання, соціально-економічне положення родини або релігія. Хвороба виникає в результаті порушення метаболізму ряду речовин у головному мозку, на цей процес обставини життя дитини вплинути не можуть. Але несприятливі умови можуть збільшити або спровокувати обважнення перебігу хвороби

 

Міф: Психічні хвороби заразні.

Факт: Психічні хвороби не заразні. Захворювання не передається краплинним-повітряно-краплинним або іншим шляхом зараження, тому неможливо занедужати шизофренією, тісно спілкуючись із хворим.

 

Міф: Шизофренія передається в спадщину.

Факт: Якщо у вашій родині були хворі шизофренією, не можна говорити, що зі стовідсотковою ймовірністю хвороба передасться в спадщину й вам або вашим дітям. Жінка з діагнозом шизофренії здатна виносити й народити повноцінного малюка. При цьому треба пам'ятати, що фактор спадковості в шизофренії проявляється так само, як у ракових захворювань або цукрового діабету. Якщо хворі двоє батьків - дитина занедужує приблизно в 50% випадків, якщо один - ризик становить 25%.

 

Міф: Існують методи лікування від шизофренії.

Факт: На жаль, сучасні методи лікування шизофренії не дозволяють остаточно позбавити людини від цієї хвороби. Однак сучасні препарати дозволяють у багатьох випадках значно послабити її симптоми й поліпшити якість життя хворих і їх близьких.

 

Міф: Хворі шизофренією агресивні.

Факт: Хворі шизофренією в основному не агресивні. Більшість із них саме дуже відсторонені й тихі. По статистиці випадки агресивного поводження серед них зустрічається не частіше, ніж серед здорових людей.

 

Міф: Шизофренія - це ознака геніальності.

Факт: Хід думки хворого шизофренією відрізняється нестандартністю, а часом і оригінальністю. Однак, далеко не всі люди, що страждають шизофренією, геніальні.

 

Міф: Хворіти на шизофренію - значить мати розщеплену особистість.

Факт: Хворіти на шизофренію - не значить мати розщеплену особистість. Розщеплення особистості пов'язане із зовсім особливим психічним станом, називаним професійною мовою МНОЖИННИМ ДИСОЦИАТИВНИМ РОЗЛАДОМ ОСОБИСТОСТІ. Воно викликається кількаразовими психічними травмами в дитинстві. Для людей із таким розладом характерні переходи від одного стану особистості до протилежного. Наприклад, соромлива й неспритна на людях секретарка час від часу перетворюється в товариську й звабливу шукачку розваг. При різних станах такі люди схильні називатися різними іменами. Слід зазначити, це дуже рідкий розлад і діагностується в основному психоаналітично орієнтованими американськими психіатрами.Создан 13 фев 2014